Podłogi z drewna egzotycznego

Oryginalność podłóg egzotycznych to przede wszystkim ich kolorystyka, całkowicie odmienna od tej, która dają gatunki krajowe. Dzięki bogatej palecie barw, począwszy od różnych odcieni brązu, czerwieni, pomarańczy, żółci, a także zieleni, purpury i czerni, powstają ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wnętrza. Dodatkowo, nietypowe rozmiary elementów, najczęściej w postaci deski, pozwalają wykreować wnętrze bardziej przestronne i przejrzyste. Niepodważalnym atutem niektórych gatunków egzotycznych są ich właściwości fizyczne i mechaniczne, które rzutują na walory użytkowe tego rodzaju nawierzchni. Drewno niektórych gatunków jest bardziej stabilne niż znanych z praktyki gatunków krajowych. Dzięki temu znajdują one równie zastosowanie w takich pomieszczeniach jak łazienki lub kuchnie.
Wybór rodzaju podłogi drewnianej to niewątpliwie trudna i złożona decyzja, chociażby z uwagi na fakt, że oferta jest bogata. Najważniejszy jest jednak efekt końcowy, mianowicie wygląd podłogi po jej zamontowaniu i wykończeniu powierzchni.

Nasza oferta desek podłogowych obejmuje deski z drewna litego - surowe i lakierowane, oraz deski lamelowe.

Parkiet lity
Parkiet składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Deszczułki mają długość od 250 mm do 1200 mm, szerokość od 50 mm do 120 mm i grubość od 14 do 22 mm. Parkiet taki charakteryzuje się przede wszystkim uniwersalnością zastosowania. Można go układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej także wielokrotnie odnawiać.

Mozaiki
Mozaika to nic innego jak wąskie i krótkie deszczułki ułożone w pionowych rzędach w tzw. bryty (plastry). Inna powszechnie używana nazwa dla mozaiki to parkiet przemysłowy.

Mozaiki podobnie jak parkiet czy deski mają wszechstronne zastosowanie. Większość z nich nadaje się ze względu na swoje właściwości i parametry techniczne do układania w łazienkach, np. teak, lapacho, doussie czy iroko. Jest to również dobry materiał do układania w obiektach użyteczności publicznej, z wyjątkiem teak-u, ponieważ jest to gatunek trochę za "miękki". Z powodzeniem mogą być alternatywą dla parkietu np. w sypialni czy holu.

Mozaiki można kłaść w zasadzie w każdym z pomieszczeń w naszym domu. Możemy je komponować również z płytkami ceramicznymi co daje bardzo ciekawy efekt końcowy.

Mozaiki najczęściej występują w następujących wymiarach (gr. x szer. x dł.):
10 x 23 x 220 mm (np. wenge),
14 x 10 x 220 mm (np. afromosia),
14 x 20 x 200/300 mm (np. merbau),
15 x 15/18,5 x 280 mm (np. ipe/ lapacho) zewnętrzne.

Przykładowe aranżacje